R.M.S TitanicÖncelikle Rms Titanic gemisiyle ilgili kısa bir özet geçelim neymiş nolmuş tarihe bir göz atalım.

White Star Line şirketinin sahibi olduğu Olympic sınıfı bir yolcu gemisidir.Harland and Wolff (Belfast,İrlanda) tersanelerinde üretilmiştir.14 Nisan  1912 gecesi daha ilk seferinde bir buz dağına çarpmış ve yaklaşık iki saat kırk dakika içinde Kuzey Atlantik’in buzlu sularına gömülmüştür. 1912’de yapımı tamamlandığında dünyadaki en büyük buharlı yolcu gemisiydi.

Batışı 1.517 kişinin ölümüyle sonuçlandı ve dünya savaşları dışındaki en büyük deniz felaketlerinden biri olarak tarihe geçti. Titanic ‘in batışı ile birlikte meydana gelen büyük kayıp’ın oranı birçok nedene bağlanmaktaydı ve zaman geçtikçe oturan şey ise Titanic ‘in herkes için yeteri kadar filika taşımamasıydı.Titanic ‘in tam kapasitesi 3,547 kişi olmasına rağmen gemi’nin sahip olduğu toplam flika sayısı 1,178 kişilikti. Aynı zamanda bayanlara ve çocuklara öncelik tanındıgı için toplamda ölen erkek sayısıda çok orantısızdı.

Titanic zamanında mevcut olan en ileri teknolojileri kullanmıştı. Birçok insan tarafından “batmaz” gemi olarak inanılıyordu, bu inanış batmadan önce bu şekilde tanımlanmış ve lanse edilmişti.Bu derece ileri teknoloji ve eğitimli mürettebata rağmen batışı birçoğu için şoktu.Medya ise Titanic ‘in ünlü kurbanları ve batış ile ilgili efsaneleri sürekli gündeme getiriyor ve ateş’e benzin döküyordu.Bu tartışmaların sonucu denizcilik kanunun degişmesine neden oldu.Amerikan donanmasından emekli Robert Ballard ‘ın gemi enkazını 1985’de bulması Titanic’in ününe olan ilgiyi ve bu ilginin günümüze kadar devam etmesini sağladı.

Kaynak:Vikipedia Tr

Kısa bir özetle Titanik efsanesinden bahsettikten sonra artık yapım aşamasını anlatmaya başlayabiliriz.

Aslında bu baya zorlu bir model çizmesi zor değil fakat referans olarak alınacak resim sayısı fazla olsa bile açılar modellemeye müsait değil buda modelleyecek insanı bi’hayli zorluyor.

Referans Resim araştırmaları ve Topolojisi hakkında bilgi toplamak dahil modelin yapım süreci yaklaşık 20 gündür(ara verilerek)

Geminin başlangıcı için ilk olarak box’la tabanı oluşturuldu ardından taban üzerindeki çizgisel detaylar verildi.

Geminin üstkatları gerçeğine uygun olarak modellendi ve hiçbir detay atlanmadı.Geminin en son yapılan işlemiyse filikaların modellenmesi oldu.

En uğraştırıcı kısmı ise geminin içinde bulunan ipleri ve ip bağlama direkleriydi bunlar çok ince detaylar fakat çizimi görenin detaylar karşısında etkilenmesini sağlayan bir etkendi.

Yapım aşaması şimdilik bukadar güncellemeler oldukça detaylarda artacaktır.

Model Yapım Tarihi: 2008-Haziran

Modelin Çizimi: EmirhanKarakaş

Modelin Hakları: Tasarlio